Цілі:
Освітні:
Закріплення знань дітей про характерних ознакахдомашніх птахів. Розширення уявлень дітей про домашніх птахів, їх зовнішньому вигляді, спосіб життя.
Розширення, уточнення та активізація словника на тему. Удосконалення граматичного ладу мови, складової структури слів, зв'язного мовлення.
Розвиваючі:
Розвиток мовної активності, діалогічного мовлення, мовного слуху, зорового сприйняття та уваги, артикуляційної та дрібної моторики, творчої уяви.
Виховні:
Формування навичок співробітництва, доброзичливості.
Матеріали:
Мультимедійні технології: екран, проектор, комп'ютер; відеозапис пташиного двору, весела музика, магнітофон, предметні картинки свійських птахів, аудіозапис «Голоси птахів».
Хід заняття.
1. Вітання.
- Сьогодні до нас прийшли гості. Вони хочуть подивитись, як ви виросли, подорослішали, чого навчилися. Але спочатку треба привітати гостей. (Діти хором вітають гостей)
Доброго дня, сонце золоте!
Привіт, небо блакитне!
Привіт, вільний вітерець!
Привіт маленький дубок!
Ми живемо в одному краю,
Всіх я вітаю!
— Доброго дня милі діти, ви найкращі на світі. Ось таких добрих я запрошую у подорож. Бажаєте? (Так). Подумайте та скажіть, на чому можна подорожувати? (Вислуховуємо відповіді дітей).
-Сьогодні я вас запрошую відправитися на пташиний двірна велосипеді. (Діти сідають на стільчик, тримаючись за спинку стільця, і зображають, як їдуть на велосипеді. Дивляться ліворуч, праворуч. Вмикається весела музика.)
2. Мовна зарядка.
— Ось ми й приїхали на пташиний двір. (Вихованець включає звуки свійських птахів на магнітофоні.) Кого ви почули? (Відповідають діти.) Я пропоную вам погратись.
Ра-ра-ра – починається гра.
Ле-ле-ле — багато птахів у селі.
Ал-ал-ал - наше курча дуже малий.
Ол-ол-ол — індиче сів на підлогу.
Лу-лу-лу — гусеня сховалося в кутку.
Ре-ре-ре - багато качок на подвір'ї.
Лю-лю-лю — я люблю домашніх птахів.
3. Розвиток фонематичного слуху.
До нас прийшов чарівник злий,
Він жахливий та великий.
Він руками замахав,
Пташок всіх зачарував.
Але прийшли друзі – діти,
Пустотливі пустуні
Стали думати і ворожити,
Як друзів розчарувати!
— Я зараз називатиму слова, а ви ляснете в долоні, якщо почуєте правильну назву птаха.
Півник, півень, півень, півень.
Вуса, гуска, гуска, гуска.
Інтюк, індук, інтук, індик.
Вудка, каченя, качечка.
4. Закріплення назви частин тіла птиці.
— Хлопці, як одним словом назвати півня, індика, качку, гусака? Чому їх так називають? Яку користь приносять свійські птахи людині?
— Перетворю — як я вас на півників. Голова є? тулуб? …є. Замість рук? ..крила, замість ніг? …лапи. Замість нігтів? …кігті. Замість рота? ... дзьоб. відросте ззаду - ...хвіст, на голові - гребінець, під дзьобом ... борідка.
5. Розвиток координації промови з рухом.
Давайте «півняки» станемо в коло і вимовимо слова:
Ах ти, Петя – Півник,
На маківці гребінець,
А під дзьобом – то борідка,
Дуже горда хода.
Рано - рано вранці
Він кричить: "Ку-ка-ре-ку!".
(Діти повторюють слова та відповідні рухи).
6. Закріплення понять "тихо - голосно". Вчити вимовляти звуконаслідування відповідно до жесту дорослого.
А зараз пограємо у гру «Хто як кричить?». Я називатиму і показуватиму свійських птахів, а ви мені відповісте, хто як голос подає. Для цього розділимось на дві команди: дівчатка будуть мамами, а хлопчики – пташенятами. Мами зватимуть своїх діток голосно, а дітки голосно кричати не вміють, вони відповідатимуть тихо. (Вихованець жестом вказує на хлопчиків чи дівчаток).
Наші качки з ранку – кря-кря-кря. А каченята відповідають тихо: кря-кря-кря.
Наші гуси біля ставка –га-га-га. А гусенята тихо повторюють.
Наші курочки у вікно – ко-ко-ко. А курчата тихо повторюють.
А індик серед двору – бл-бл-бл. А індичата тихо повторюють.
А як Петя – Півник нам співає (всі разом) КУ-КА-РЕ-КУ!!
7. Розвиток тонкої моторики. Мова з рухом.
У півників я вас перетворювала, а тепер: двічі покружляй і в гусака перетворись.
Є у нас забіяка гуска (по черзі доторкнутися великим пальцем до інших)
Дуже я його боюся (руки в кулачки та притиснути до тіла)
Вигне шию і гомкає (права рука вгору, пальці в дрібку
Ущипнути мене він хоче (ритмічні «щипки»).
8. Фізкультхвилинка.
Ви, хлопці, втомились, давайте ми з вами відпочинемо.
Вийшли качечки на луг, кря-кря-кря! (Крокують)
Пролетів веселий жук, ж-ж-ж! (махаємо руками – крилами)
Гуси шиї вигинають, га-га-га! (кругові обертання шиєю)
Дзьобою пір'я розправляють! (Повороти тулуба вліво – вправо)
Вітер гілки розгойдав (якче піднятими руками вгору)
Кулька теж загарчав, р-р-р! (Руки на поясі, нахилившись вперед дивимося перед собою)
Зашепотів у воді очерет, ш-ш-ш! (Підняли вгору руки, потягнулися).
І знову настала тиша, ш-ш-ш! (Присіли).
9. Закріпити у мові назви пташиної сім'ї. Робота над звуко - складової структурою слова. Розвивати вміння правильно відстукувати ритм слова і називати кількість складів.
Сідайте за столи і візьміть будь-яку картинку із зображенням свійських птахів. (По одній картці на дитину. Вихователь ставить кожній дитині різні питання: назви птицю, розділи слово на частини хлопками, як називається сім'я, назви ласкаво, хто дитинча, що вміють робити?)
10. Організація закінчення заняття.
Хлопці, ще раз подивимося на пташиний двір.
Дивимося відеокліп «Пташиний двір».
Кого ви побачили у маленькому відеофільмі? Де ми з вами побували? Про кого та про що говорили? Що вам сподобалось? Що видалося важким?
Ви сьогодні дуже постаралися, давайте похвалимо себе за це. Психогімнастика та самоаналіз.
«ДОМАШНІ ПТАХИ»
Конспект заняття з розвитку мови. (Старша група.)
Вихователь МБДОУ №7: Бірюкова Г.К.
Програмний зміст:
Ø Уточнити і розширити уявлення про свійських птахів, їх спосіб життя.
Ø Поглибити знання дітей за допомогою дослідів.
Ø Формувати зв'язкову мовну активність у навчанні переказу казки, передачі її змісту без перепусток та спотворень.
Ø Розвивати мислення, зорову увагу, творчу уяву.
Ø Формувати навички співпраці, доброзичливих відносин між дітьми, почуття відповідальності, ініціативності, любові та дбайливого ставлення до живої природи.
Методичні прийоми: бесіда, питання, загадки, досвід, гра, переказ казки з опорних картинок, зорова гімнастика, сюрпризний момент.
Збагачення словника: куртки – пуховики, тонкий лід проломиться, перетинки.
Обладнання:ілюстрації «Домашні птахи», ємності з водою, смужки картону, змащені воском та чисті, пір'їни, картинки – ілюстрації до казки для переказу, розрізні картинки, яйце з сюрпризом.
Попередня робота: заучування загадок про свійських птахів, розмова про свійських птахів, розгляд ілюстрацій.
Хід заняття:
Вихователь: Хлопці, перегляньте, хто зображений на ілюстраціях? Назвіть одним словом. (домашні птахи).
А ви хочете більше дізнатися про свійських птахів? (Так).
Тоді ми зараз пограємось у цікаву гру, яка називається
«Чомучка»:
· Чому їх називають «птахами»? (Тіло вкрите пір'ям, є крила, дзьоб).
· Чому свійські птахи літають лише на коротку відстань? (У них слабкі крила та важке тіло).
· Навіщо свійські птахи проковтують каміння? (Для перетирання їжі, тому що у них немає зубів).
· Чому курей називають «несушками»? (Вони несуть яйця).
· Яку користь приносять людині свійські птахи? (м'ясо, яйця, пух).
· Відгадайте загадки:
З'явився у жовтій шубці –
Прощайте, дві шкаралупки!
(Курча).
Квохче, квохче, дітей скликає,
Усіх під крило збирає.
(Куриця).
Не будильник, а розбудить,
Заспіває – прокинуться люди.
(Півень).
У воді купався, а сухий залишився.
(Гусь).
· Чому у гусей та качок не намокають пір'я? (Вони їх змащують жиром, який знаходиться у хвостику, і вона скочується з пір'їнок).
- Бажаєте перевірити? (Так).
Ось у вас лежать по дві смужки. Одна проста, чиста. А інша змащена воском. Візьміть першу та намочіть її. (Смужка промокла). А тепер візьміть іншу смужку і намочіть її. (З неї вода скочується). А тепер візьміть по пір'їні і намочіть його. (пір'я теж залишилося сухим).
Висновок: У водоплавних птахів вода скочується з пір'їнок, пір'я не намокають.
А що ще допомагає цим птахам плавати? (У них на лаках є перетинки і вони гребуть лапками, як веслами). Ось тому кури, індики та півні не можуть плавати.
А ще я хочу вам розповісти казку «Неслухняний півник», послухайте уважно:
«Жили – були півник, та курочка. Настала холодна зима, випав перший сніг. Захотілося півнику покататися на ковзанах, а курочка каже: «Ой, Петю, почекай, дай річці замерзнути як слід. Лід – то ще тонкий, проломиться і втопишся»! Не послухався півник курочку, одягнув ковзани і покотився льодом. Катився, котився, та й провалився... Ледве виліз півник з води, мокрий і завмерлий пішов додому. Побачила його курочка, нічого не сказала, а тільки похитала головою ... »
Чому курочка похитала головою? (Відповіді дітей).
Діти за бажанням переказують казку.
Зорова гімнастика «Пошукай зернятка для півника».
Двигуна гімнастика «Маленькі каченята».
Вийшли вранці якось у ряд (Крокують на місці)
Десять маленьких каченят.
Порахувалися, (Руки вгору, вперед, убік)
Здивувалися, (Руки внизу, піднімати плечі)
На дві групи розділилися. (Покружляли)
Перчинки почистили,
Головкою покрутили. (Повороти голови)
Черв'ячка склювали, (Нахил уперед)
До річки побігли. (Біг на місці)
Дидактична гра«Збери картинку».
Перед дітьми лежать чорно-білі зображення, і на них накладають кольорові частини цієї картинки.
Аналіз заняття.
Розширення уявлень про свійських птахів та їх дитинчат (назви, особливості зовнішнього вигляду, способи пересування, звуки, що видаються);
збагачення, закріплення та активізація словника за темою; виховання любові та дбайливого ставлення до свійських птахів.
Завантажити:
Попередній перегляд:
«Домашні птахи»
Цілі і завдання:
- розширити уявлення про свійських птахів та їх дитинчат (назви, особливості зовнішнього вигляду, способи пересування, звуки, що видаються);
- збагачення, закріплення та активізація словника за темою;
- освіта іменників множини;
- вчити залишати невелику розповідь про свійську птицю з опорою на схему;
- математичні уявлення: вгорі, внизу;
- розвивати слухову та зорову увагу, пам'ять;
- виховувати любов і дбайливе ставлення до свійських птахів;
- вчити уважно слухати співрозмовника.
Матеріали та обладнання:
- презентація до заняття на тему «Домашні птахи» складена з використанням картинок (для слайдів) та звукових ефектів, взятих з інтернету;
- іграшки (для складання описових оповідань);
- мультимедійне обладнання;
- загадки та вірші.
Хід безпосередньої освітньої діяльності.
Слайд 2 (Діти розглядають слайд)
- Скажіть, кого ми бачимо на екрані?
Я вам загадаю загадки, а ви спробуй відгадати про якого птаха йдеться.
- Хвіст з візерунками,
Чоботи зі шпорами,
Біленькі пір'їнки,
Червоний гребінець.
Хто це на кілочку?
(Півник)
- Розпускає хвіст павичем,
Ходить важливим паном,
По землі ногами - стукіт,
Як звуть його...
(Індик)
- Довга шия,
Червоні лапки,
Щипле за п'яти,
Біжи без оглядки.
(Гусь)
- Закудахтала вона: "Я велика пташка!
Подивіться, принесла жовте яєчко!
І пішла надвір
Похвалитися. (Куриця)
- Під дощем вона гуляє,
Щипати траву обожнює,
Кря кричить, Все це жарт,
Ну звісно – це …
(Качка)
Як можна назвати цих птахів? /Домашні/
Домашніми їх називають тому, що їх доглядає людина. Він їх годує, напує, містить у порядку їхнє житло. А хто знає як називається житло цих пташок?
Слайд 3
- Подивіться уважно на екран і назвіть мені птахів, яких ви бачите у верхньому ряду?
А тепер, уважно подивіться і скажіть, яких птахів ви бачите в нижньому ряду?
Молодці!
Гра «Що змінилося?»
- Закрийте очі. (У цей час педагог змінює розташування домашніх птахів на екрані)
А тепер скажіть, що змінилося на екрані чи ні? /відповіді дітей/
Слайд 4
Перед нами …
Чи не будильник і не мама,
Піднімає рано вранці.
Будить Петя-півник -
Щоб сонечко зустрічали,
Разом із сонечком вставали.
Звичайно - це красень півник.
Скажіть, чим вкрите тіло у птахів?
А що ще птахи мають? Подивіться уважно.
Відповіді дітей:
У них по дві лапки.
Є крила.
Є дзьоб.
Шпори у півника.
У деяких /півник/є гребінець.
Подумайте, а що вміють робити свійські птахи?
Відповіді дітей:
Вони вміють бігати.
Дехто літає.
А хто знає, які свійські птахи вміють плавати?
Відповіді дітей:
Качки, гуси.
Птахів, які вміють добре плавати називають водоплавними.
Слайди 5-8 «Назви сім'ю»
- По ходу діти розглядають слайди, згадують та називають:
- Курка - півень-курча /а багато у них буде ... курчат/
- Качка - селезень - каченя /а багато в них буде. каченят/
- Індичка - індик -індичко /а багато в них буде... індиченят/
- Гуска-гусь-гусеня /а багато в них буде... гусенят/
Слайд 9 Пісня «Півник» -Музична розминка
Діти йдуть по колу, взявшись за руки, важливо піднімаючи ноги.
Похитування головою в різні боки та помахи руками (крильцями).
Важливо піднімаємо ноги (як півник) і робимо рухи руками (крилами)
Руки вгору, похитування з боку на бік.
Слайд 10
- Подивіться, хлопці, ми з вами опинилися на пташиному подвір'ї.
Гра «Вгадай, хто як кричить».
(педагог включає запис, а діти відгадують)
"Ко-ко-ко, куд - кудах-тах-тах",-кудахче і квохче...
"Ку-ка-ре-ку!" -кричить...
"Га-га-га, го-го-го",- гоміє….
«Кря-кря-кря»,-крякає...
А ось індик, хлопці він – бовтне, послухайте (запис)
«Бл-бл-бл» – ось, що він кричить.
Слайд 11
- Подивіться уважно на екран.
Кого ви бачите?
Це хто?/домашні птахи/
Давайте подивимося на дзьоб півня і на дзьоб качки.
Чи однакові вони? Відповіді дітей
Відповіді дітей:
У півня дзьоб гострий, а у качки лопаткою;
У півника великий хвіст, а у качки маленький;
У півника є гребінець і борідка, а качка не має;
На лапках у півня шпори, а качки на лапах мають пальці, які з'єднані перетинкою.
Подивіться на лапки качки та згадайте, у кого ще з домашніх птахів такі лапки?
Лапки качок та гусей схожі на ласти, що допомагає цим домашнім птахам добре плавати.
Півник і курочки швидко бігають, а качки та гуси добре плавають.
А ось коли індику загрожує небезпека, він розпускає віялом свій хвіст і надмається, поважає.
Слайд 12
- Потрібно пташок берегти і допомагати за ними доглядати.
- Домашні птахи приносять людині користь.
Хто знає яку?
Домашні птахи дають нам м'ясо, яйця, пух.
А ось з їхнього пуху роблять подушки, на яких ви солодко спите, ковдри і ваші деякі куртки та пальта теж складаються з їхнього пуху.
Ось такі чудові та корисні ці домашні птахи.
Слайд 13
Запропонувати дітям взяти іграшку птиці на вибір і (за допомогою навідних питань педагога розповісти про вподобану птицю.)
Молодці!
І закінчимо ми наше заняття веселим танцем
«Танець каченят».
Муніципальне дошкільне освітня установа дитячий садок №6
Тема:
Домашні птахи
Логопедичне заняття
Середня група
Вчитель-логопед: Авезова В.С.
2015 р
Зміст:
Пояснювальна записка стор.
Цілі та завдання заняття стор.3
Попередня робота стор.
Устаткування стор.
Етапи заняття стор.
Хід заняття стор. 5-8
Додаток стор. 9-10
Використана література стор.11
Пояснювальна записка
Тема заняття: «Домашні птахи»
До групи входять 17 осіб, діти 4 – 5 років.
Заняття проводилося із підгрупою дітей (8 осіб).
Використовується програма «Розвиток та навчання дітей середньої групи ДОП» відповідно до ФГОС за редакцією Т.Б. Філічевой.
Виховання граматично правильного зв'язного мовлення у дітей дошкільного віку– одне з головних завдань у системі роботи логопеда у дитсадку. Тому представлений конспект заняття – конспект фронтального логопедичного заняття середній групіщодо розвитку зв'язного мовлення.
Логопедичні заняття проводяться тричі на тиждень. Усього 111 занять на рік.
Цілі заняття:
Закріплювати знання про свійських птахів.
Розвивати зв'язне мовлення дітей.
Завдання:
Уточнити знання, що є у дітей, по даній темі.
Розвивати фонематичне сприйняття.
Розширити дієслівний словник у дітей на тему.
Закріпити в дітей віком уявлення про зовнішній вигляд свійських птахів.
Формувати навичку утворення іменників із зменшувально-пестливими суфіксами.
Вчити утворювати іменники множини називного відмінка.
Вчити узгоджувати числівник із іменником.
Вчити дітей утворювати присвійні прикметники.
Розвивати зорову увагу та пам'ять.
Розвивати координацію мовлення з рухом.
Розвивати дрібну моторику.
Попередня робота:
Розгляд зображень свійських птахів та їх дитинчат.
Відгадування загадок.
Дидактичні ігри: розрізні малюнки, пазли.
Рухливі ігри зі словами.
Мовні ігри: «Покажи та назви», «Хова», «Покорми птахів», «Відгадай-но».
Матеріал та обладнання:
Картки із зображеннями свійських птахів та їхніх дитинчат.
Ноутбук.
Папір пір'їни.
Посібник «Навчання зв'язного мовлення дітей 4-5 років». - М: Скрипторій 2014.
Обручі.
Шапочки домашніх птахів.
Хід заняття:
Організаційний момент.
Логопед: «Сьогодні ми маємо незвичайне заняття. Ви будете перетворюватися на пташок. Хто перший відгадає загадку про птаха, той стане цим птахом».
Діти відгадують загадки. Логопед одягає їм на голову маски-шапочки із зображенням свійських птахів.
Загадки:
Я ряска, я ряска. Куди-куди! - кричу я коротко. Кричу, і чує вулиця: Знесла яєчко ... (Куриця)
Розпускає хвіст павичем. Ходить важливим паном, по землі ногами - стукіт, як звати його - (індик).
Біленькі пір'їнки, червоний гребінець, хто це на кілочку?… (Петя-Півник)
Довга шия, червоні лапки, щипає за п'яти, біжи без оглядки ... (Гусь)
Квохче, клопочеться, дітей скликає, всіх під крила збирає ... (Куриця)
Завжди на всіх одягнені як хутро. Ходить болоболет, на всіх страх наводить… (Індюк)
Ходить на рибалку не поспішаючи, перевалку: сама собі вудка, хто це? ... (Каченя)
Шипить, гомкає, ущипнути мене хоче. Я йду боюся, хто це?
2. Закріплення теми.
Логопед: «Які ви пташки?» (Ми свійські птахи)
Логопед: «Чому називають їх домашніми?» (Вони живуть поруч із людиною і приносять користь).
Логопед: «Де пташки живуть?» (Домашні птахи живуть на пташиному подвір'ї)
Логопед: «Сьогодні наш гурт буде пташиним двором. Хто доглядає домашніх птахів?» (Пташниця) «Ось сьогодні я буду пташницею».
3. Дидактична гра «Дізнайся птахів за голосом». Діти слухають аудіо записи з голосами домашніх птахів. Відповідають питання логопеда.
4. Дидактична гра "Хто як голос подає". Логопед називає птицю, а діти відповідають, як вона каже. Приклад: Півень - "ку-ка-ре-ку" - кукарекає. Курка - «куди-куди» - кудахче. Качка – «кря-кря-кря» – крякає. Гусак – «га-га-га» – гагоче. Індик – «бл-бл-бл» – болоболет.
5. Фізкультхвилинка. Гра «Курочка та курчата».
Вибрати лисицю.
Вийшла курочка гуляти,
Свіжої трави поклевати,
А за нею курчата,
Пташенята-хлопці.
Ви мої курчата,
Лапками гребіть, Черв'яків шукайте.
Ко-ко-ко! Ко-ко-ко!
Не йдіть далеко,
Щоб хитра лисиця
Вас у нору не забрала.
Діти виконують рухи у відповідність до тексту. Після слів «не забрала» лисиця біжить за дітьми. Діти ховаються від лисиці – встають у обручі.
6. Складання оповідання «Домашні птахи» (див. посібник «Навчання зв'язного мовлення дітей 4-5 років»).
Розглянути з дітьми сюжетну картинку. Задавати питання та виставляти картинно-графічну схему кожної пропозиції:
Кого годує мама? (Мама годує свійських птахів).
Кому допомагають Таня та Вова (Таня та Вова допомагають мамі).
Чим мама годує гусака? (Мама годує гусака горохом).
Чим Таня годує курку? (Таня годує курку зерном).
Чим Вова годує качку? (Вова годує качку кашею).
Які помічники зростають у мами? (У мами ростуть добрі помічники).
Хорове читання пропозицій за схемами:
Логопед читає за планом всю розповідь. Дві-три дитини переказують весь текст за картинно-графічним планом. Придумати назву оповідання.
7. Пальчикова гімнастика. Діти разом із логопедом складають пальці у відповідність із заданою птицею.
8. Дидактична гра "Дітки загубилися".
Логопед виставляє на дошку картинки із зображенням дорослих птахів та пташенят.
Логопед : «Допоможіть малюкам: втратили діти мам Без батьків, одні, впадуть у біду вони. Допоможіть малюкам! Швидше знайдіть мам!».
Роздати дітям предметні картинки із зображенням пташенят, щоб у двох дітей були однакові картинки.
Логопед: «Таня (Ваня), хто у тебе? Чиє це пташеня? (Дитина ставить картинку біля відповідного птаха) Хто у курки (качки)? (У курки курчата).
9. Дидактична гра «Порахуємо пташенят». Логопед: «Хто брати та сестри курчати?» (Курчата) Логопед: «Давайте порахуємо, скільки курчат на картинці». Діти: «Одне курча, два курча, три курчата, чотири курча, п'ять курчат»
10. Гра «Чиє пір'я?» Логопед: «Пташки так захопилися грою, що втратили свої пір'їнки». «Кожна пташка нехай знайде свою пір'їнку своїми слідами». Діти знаходять свої пір'їни і відповідають: «Це моє перо-гусяче». «Це моє перо – півняче». «Це моє перо – куряче». «Це моє перо – качине». «Це моє перо – індиче».
11. Результат заняття. Логопед: «А тепер перетворюйтеся на дітей. Розкажіть, про кого ми говорили на занятті?». (Ми говорили про свійських птахів).
Бєлік Елеонора Юріївна
Посада:вихователь
Навчальний заклад:МБДОУ №53 дитячий садок комбінованого виду
Населений пункт:місто Кемерове, Кемеровська область
Найменування матеріалу:конспект заняття
Тема:конспект заняття з розвитку мови "Домашні птахи"
Дата публікації: 22.05.2017
Розділ:дошкільна освіта
Освітні:
зовнішній вигляд, спосіб життя.
Удосконалення граматичного ладу мови, зв'язного мовлення.
Розвиваючі:
творчої уяви.
Виховні:Формування навичок співпраці,
доброзичливості.
Матеріали: предметні картинки домашніх птахів, квасоля та горох
перемішані, тарілочки, черв'ячки з пластиліну, іграшка курочки та
курча, розмальовки свійських птахів.
Хід заняття:
Вітання.
До дітей приходить курочка. Здрастуйте хлопці!
Я прийшла до вас за допомогою. Зникла у мене дитина маленька
курчата. Бігаю заву його, не відгукується, напевно заблукав, на нашому
пташиному дворі. Двір у нас великий, де шукати не знаю.
В – ль: Хлопці допоможемо Курочці.
Поспішаємо на пташиний двір.
Три рази довкола себе повернися і на пташиному дворі опиниться.
Повертаю дошку, на ній малюнок будиночок дерева.
Ну от хлопці опинилися ми на пташиному подвір'ї.
Тільки хто тут живе? Чи тут наше курча?
Загадка про гусака.
Довга шия, червоні лапки,
Щипле за п'яти,
Біжи без оглядки. (Гусак).
В-ль: Правильно хлопці тут живе сім'я гусей
На магнітній дошці з'являється картинка з гусячою родиною.
В – ль: Це гусяча сім'я!
Як тато називається? (гусак) А як мама? (гуска) А як називається їх малюк
(гусеня), а якщо малюків багато (гусята)?
В – ль: Задає питання щодо опису гусей – діти відповідають, якщо
вагаються допомагає і діти повторюють.
Опис гусей – гуси великі, мають довгі шиї, на голові червоний
довга дзьоб, два очі, два великі крила, маленький хвіст, дві червоні
лапи, а на лапах перетинки – тому, гуси водоплавні птахи, а чим
покрите тіло гусей (пір'ям, а під пір'ям пух). Пір'я у гусей сірого або
білого кольору. А гусенята жовтого кольору.
А характер у гусей безглуздий, вони люблять поскубти і пограти. Давайте з
гусями пограємося…
Розвиток тонкої моторики йдеться з рухами.
Є у нас забіяка гуска
Гуси, гуси ви не бачили мого курчати?
Та курочка забігав твій синок із моїми гусятами пограв – зернятка
клював і втік.
А куди?
Та надвір де живуть качки побіг…
Ну що хлопці надвір до качок відправимося.
Три рази навколо себе повернися і на качиному дворі опиниться.
На магнітній дошці з'являються картинки качиної сім'ї.
В – ль: Це качина сім'я.
Як тато називається? (Селезень) А як мама? (качка) А як називається їх
малюк (каченя), а якщо малюків багато (каченята)?
В – ль: Задає питання щодо опису качок, порівнюють маму та тата – діти
відповідають, якщо важко допомагає, а діти повторюють.
Качки трохи менше гусей. На голові два маленькі очі. Широкий,
помаранчевий і довгий дзьоб. Шия у качок коротше ніж у гусей. На тулубі два
крила, короткий хвіст та дві лапки. На лапках перетинки. Перетинки для того
щоб качки могли плавати – це водоплавні птахи. Тулуб качок
покрито пір'ям, а під пір'ям пух. Качка рябенька, а селезень яскравий у
нього зелена або синя голова, біла краватка на шиї, і на крилах є
зелені смужки. А каченя жовтеньке.
В – ль: Діти подивіться які каченята маленькі, вони дуже люблять грати
давайте з ними пограємось!
Фізмінутка
Вийшли качечки на луг
Вийшли качечки на луг,
Кря-кря-кря! (Крокуємо.)
Пролетів веселий жук,
Ж-ж-ж! (Машем руками-крилами.)
Гуси шиї вигинають,
Га-га-га! (Кругові обертання шиєю.)
Дзьобою пір'я розправляють. (Повороти тулуба вліво-вправо.)
Вітер розгойдав гілки? (Качаємо піднятими вгору руками.)
Кулька теж загарчав,
Р-р-р! (Руки на поясі, нахилилися вперед, дивимось перед собою.)
Зашепотів у воді очерет,
Ш-ш-ш! (Підняли вгору руки, потягнулися.)
І знову настала тиша,
Ш-ш-ш. (Присіли.)
В - ль: - Качечки ви не бачили курча? загубився бідненький.
Качки відповідають: Кря – кря – кря забігав він до нас з ранку, води попив і втік.
В – ль: А куди він побіг?
Качки відповідають: А надвір до індиків.
Ну що хлопці надвір до індиків вирушимо….
Три рази довкола себе повернися і на індичному дворі опиниться.
На магнітній дошці з'являються картинки сім'ї індички.
В – ль: Це індичкова сім'я.
Як тато називається? (Індик) А як мама? (індичка) А як називається їх
малюк (індичко), а якщо малюків багато (індичата)?
В – ль: Задає питання щодо опису індиків, порівнюють маму та тата –
діти відповідають, якщо утрудняються в - ль допомагає, а діти повторюють.
Індики великі птахи, тато більше, а мама менше. На голові у
індика бородавчастий не оперений носовий відросток. В індика він
великий і яскраво червоний, а в індички поменше. У індика великий хвіст
як віяло, а в індички поменше, на лапках у індиків немає перетинок,
тому вони плавати не вміють – вони сухопутні птахи. Тулуб індиків
вкриті пір'ям вони строкаті. Індичка світла, а в індика більше чорних
пір'їнок. Індичанята теж жовтенькі, а на крильцях чорненькі плями.
В – ль: Індики ви не бачили, куди наше курча побігло?
Індики: бачили, звісно! Він шукав черв'ячків для мами, знайшов і помчав
додому із гостинцями!
В – ль: Хлопці подивіться Індичка сумна якась. Індичка що
трапилося?
Індичка відповідає: Та ось принесла нам господиня обід індичатам горох, а
мені з індиком квасоля, тільки індичата мої розбавилися і розсипали і
переплутали горох та квасолю. Ось тепер боюся їх годувати – поперхнутися
квасолею вона велика.
Діти давайте допоможемо індикам! На столах стоять три чашки в одній
переплутані горох та квасоля, а дві інші порожні. В одну треба покласти
горох в іншу квасолю. І тоді індичата зможуть спокійно пообідати
горохом, а індик та індичка квасолею.
Діти за столами перебирають квасолю та горох.
Індики дякують дітям і прощаються!
Ну що хлопці надвір до курей вирушимо….
Три рази навколо себе повернися і на курячому дворі опиниться.
На магнітній дошці з'являються картинки курячої сім'ї.
В - ль: Ну от хлопці ми й прийшли до курочки в гості.
Як тато називається? (півень) А як мама? (курка) А як називається їх
малюк (курча), а якщо малюків багато (курчата)?
В – ль: Задає питання з опису курей, порівнюють маму та тата – діти
відповідають, якщо не можуть, вихователь допомагає, а діти повторюють.
Діти подивіться на курочку і півня вони однакові чи різні?
Так вони різні - у півня на голові гребінець великий і борідка велика,
а в курочки маленька. У півника хвіст великий та пишний, а у курочки
маленький, у півника пір'їни яскраві, різнокольорові, а курочка скромниця
рябенька. А на лапках перетинок немає з цього, кури плавати не вміють вони
сухопутні птахи.
Ой, Хлопці подивіться а ось і курча прибіг, та з гостинцями для
мами та тата (в – ль показує тарілочку з черв'ячками із пластиліну).
Пі-пі-пі пригощайтеся мама і тато я так намагався вас порадувати!
Курка: дякую синочку!
В - ль: Ой який же у курочки хороший курча. Мені він дуже подобається! А
вам він подобається? Давайте скажемо чому нам подобається курча.
Вихователь каже приклад пропозиції (курча мені подобається, тому
що він красивий!) передає курча в руки наступній дитині. Діти по
черги кажуть свою пропозицію. – Курча мені подобається тому, що……
Курча: Ой хлопці ви такі добрі, допомагали моїй мамі шукати мене і
не кинули її в біді, подарую я вам розмальовки на згадку про наше пташине
В – ль: Хлопці нам настав час прощатися і повертатися до групи.
Три рази навколо себе обернись і в групі опинись.
Ну, ось ми і в групі. Діти, де ми з вами побували? А кого там бачили? А
птахи ці були дикі чи домашні? Подорож наша закінчилася!
Тепер можна і розмальовки.
З'явився в жовтій шубці, прощайте дві шкаралупки.
(Курча)
Відкрите заняття з розвитку мови у середній групі «Домашні птахи»
Освітні:
Закріплення знань дітей про характерні ознаки свійських птахів, їх
зовнішній вигляд, спосіб життя.
Розширення, уточнення та активізація словника на тему.
Удосконалення граматичного ладу мови, складової структури слів,
зв'язного мовлення.
Освітні: Закріплення знань дітей про характерні ознаки
домашніх птахів. Розширення уявлень дітей про птахів, їх зовнішній
вигляді, спосіб життя.
Розширення, уточнення та активізація словника на тему. Вдосконалення
граматичного ладу мови, складової структури слів, зв'язного мовлення.
Розвиваючі:
Розвиток мовної активності, діалогічного мовлення, мовного слуху,
зорового сприйняття та уваги, артикуляційної та дрібної моторики,
творчої уяви.
Виховні: Формування навичок співробітництва,
доброзичливості.
Матеріали: предметні картинки домашніх птахів, аудіо запис голосу
"домашніх птахів".
Хід заняття:
Вітання.
Сьогодні до нас прийшли гості. Вони хочуть подивитися, як ви виросли,
подорослішали, чого навчилися. Але спочатку треба привітати гостей.
(Діти хором вітають гостей).
Доброго дня, сонце золоте!
Привіт, небо блакитне!
Привіт, вільний вітерець!
Привіт, маленький дубок!
Ми живемо в одному краї,
Всіх я вітаю!
Доброго дня милі діти, ви найкраще на світі. Ось таких добрих я
запрошую у подорож. Бажаєте? Подумайте та скажіть, на чому можна
подорожувати? (вислуховуємо відповіді дітей).
Сьогодні я вас запрошую вирушити на пташиний двір велосипедом. (на
(включається весела музика).
2. Мовна зарядка.
Ось ми приїхали на пташиний двір (вихователь включає звуки домашніх
птахів) Кого ви почули? (Відповіді дітей). Я пропоную вам погратись.
Ра-ра-ра – починається гра.
Ле-ле-ле-багато птахів у нас у селі.
Ал-ал-ал-наше курча дуже малий.
Ол-ол-ол - індичко сів на підлогу.
Лу-лу-лу-гусеня сховалося в кутку.
Ре-ре-ре-багато качок на подвір'ї.
Лю-лю-лю-я домашніх птахів люблю.
Розвиток фонематичного слуху.
До нас прийшов чарівник злий, Він жахливий і великий.
Він руками замахав,
Пташок всіх зачарував.
Але прийшли друзі – діти,
Пустотливі пустуні
Стали думати і ворожити,
Як друзів розчарувати!
Я зараз називатиму слова, а ви ляснете в долоні, якщо почуєте
правильне
Назва птахів.
Півник, півень, півень, півень.
Вуса, гуска, гуска, гуска.
Інтюк, індук, інтук, індик.
Вудка, каченя, качечка.
Закріплення назви частин тіла птиці.
Хлопці, як одним словом назвати півня, індика, качку, гусака? Чому
їх так називають?
Яку користь приносять свійські птахи людині?
Розвиток координації промови з рухом.
Давайте «півняки» станемо в коло і вимовимо слова:
Ах ти, Петя – Півник,
На маківці гребінець,
А під дзьобом – то борідка,
Дуже горда хода.
Рано – рано вранці
Він кричить: "Ку-ка-ре-ку!"
(Діти повторюють слова та відповідні рухи).
Закріплення понять «тихо – голосно». Вчити вимовляти
звуконаслідування відповідно до жесту дорослого.
А зараз пограємо у гру «Хто як кричить?» Я називатиму і
показувати свійських птахів, а ви мені відповісте, хто як голос подає.
Для цього розділимося на дві команди: дівчатка будуть – мамами, а хлопчики
- Пташенятами.
Мами зватимуть своїх діток голосно, а дітки голосно кричати не вміють, вони
відповідатимуть тихо.
(вихователь жестом вказує на хлопчиків чи дівчаток).
Наші гуси біля ставка – га – га – га. А гусенята тихо повторюють.
А індик серед двору – Бл-бл-бл. А індичата тихо повторюють.
А як Петя – Півник нам співає (всі разом) ку – ка – ре – ку!
Розвиток тонкої моторики.
Мова з рухом.
На півників я вас перетворювала, а тепер: Два рази покружляли і на гуску
перетворилися.
Є у нас забіяка гуска
(по черзі доторкнутися великим пальцем до інших)
Дуже я його боюся (руки в кулачки та притиснути до тіла)
Вигне шию і гомкає (права рука вгору в дрібку)
Ущипнути мене він хоче (ритмічні «щипки»).
Фізкультхвилинка.
Ви, хлопці, втомились, давайте ми з вами відпочинемо.
Вийшли качечки на луг, кря – кря – кря!
Пролетів веселий жук, ж - ж-ж-!
(махаємо руками – крилами)
Гуси шиї вигинають, га – га – га (кругові обертання шиєю)
Дзьобою пір'я розправляють!
(Повороти тулуба вліво вправо)
Вітер гілки розгойдав
(качають піднятими руками нагору)
Кулька теж загарчав, р - р - р!
(Руки на поясі, нахилившись вперед дивимося перед собою)
Зашепотів у воді очерет, ш – ш – ш! (Підняли руки вгору, потягнулися)
І знову настала тиша, ш – ш – ш! (Присіли).
Закріпити у мові назви пташиної родини.
Сідайте за столи і візьміть картинку із зображенням
домашніх птахів. (по одній картинці на дитину. Вихователь ставить
кожній дитині різні питання: назви птаха, як називається сім'я,
назви ласкаво, хто дитинча, що вміють робити).
10. Організація закінчення заняття.
Хлопці, давайте ще раз подивимося на пташиний двір. Дивимося
відеокліп «Пташиний двір».
Кого ви побачили у маленькому відеофільмі? Де ми з вами побували? Про
кому і про що говорили? Що вам сподобалось? Що вам сподобалось? Що
здалося важким?
Ви сьогодні дуже постаралися, давайте похвалимо себе за це. Нас чекає
поїзд пора повертатися до дитячого садка.